Wspinaczka terapeutyczna
Czym jest?
- Są to zajęcia wspinaczkowo-terapeutyczne, mające na celu poprawę motoryki i rozwoju psychospołecznego.
- Ćwiczenia zawierają elementy Terapii Ręki oraz Treningu Umiejętności Społecznych.
- Bazują na naturalnej umiejętności wspinania się, potrzeby pokonywania przeszkód i zdobywania dostępnych dla danej osoby małych i dużych osiągnięć.
- Zajęcia integrują na spójnym poziomie kluczowe sfery funkcjonowania człowieka, w celu przełożenia wypracowanych efektów na poprawę sprawności w codziennym życiu.
Dla kogo?
Dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością fizyczną, zaburzeniami rozwojowymi i niepełnosprawnością intelektualną:
- niepełnosprawność fizyczna – ruchowa (również osoby korzystające z wózków inwalidzkich)
- dysfunkcje sensoryczne
- osoby niewidzące i niesłyszące
- zaburzenia rozwojowe – Autyzm, Zespół Aspergera, Zespół Downa itp
- zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD)
- mózgowe porażenie dziecięce
- zaburzenia emocji i zachowania (depresja, zaburzenia lękowe i adaptacyjne, nieprawidłowe procesy socjalizacyjne itp.)
- inne, wyżej nie wymienione,
Plan zajęć dopasowany jest indywidualnie
- Cykl zajęć rozpoczyna się bezpłatną konsultacją z rodzicem/opiekunem. Obejmuje wstępne zapoznanie oraz informacje o stanie zdrowia, ocenę funkcjonowania i ogólne funkcjonowanie w obszarach: fizycznym, komunikacyjnym, poznawczym, emocjonalnym i społecznym.
- Pierwsze zajęcia, opierają się na swobodnej oraz kierowanej zabawie, aktywnościach. Uczestnik zapoznaje się z Instruktorem, a także salą i sprzętem. Pierwsze spotkania mają charakter adaptacyjny, a cały program zajęć oparty jest na metodzie „małych kroków”.
- Na podstawie obserwacji i oceny możliwości psychoruchowych, podejmuję decyzję co do sposobu prowadzenia zajęć i działań wspinaczkowych.
- Po zajęciach wstępnych, następuje ustalenie czasu trwania zajęć oraz ustalenie oczekiwanych efektów współpracy.
- Regularna wymiana informacji i feedbacku z rodzicem/opiekunem uczestnika w celu jak najlepszego dopasowania programu do uczestnika.
Zasady uczestnictwa i koszt zajęć
- Pierwsze spotkanie to bezpłatna konsultacja. Jest to rozmowa zapoznawcza, zebranie wywiadu oraz możliwość poznania hali.
Pozwala to zminimalizować stres przed pierwszymi zajęciami. Omawiamy jakie efekty chcemy uzyskać i co możemy osiągnąć dzięki zajęciom. Dziecko przychodzi w znajome już miejsce, co minimalizuje stres. - Po wstępnym spotkaniu, ustalamy termin pierwszych zajęć.
- Pojedyncze zajęcia (przeznaczone dla 1 lub 2 osób) to koszt 180 zł + wejściówka na ściankę wspinaczkową wg. cennika ściany.
Sprzęt jest w cenie zajęć. - Pojedyncze zajęcia w karnecie miesięcznym (przeznaczonych dla 1 lub 2 osób) to koszt 152 zł. Cena zawiera koszt zajęć, wejściówkę na ścianę i sprzęt.
Karnet kupuje się z góry, na cały miesiąc. Jego cena zależy od ilości zajęć w danym miesiącu. - Zajęcia odbywają regularnie co tydzień o tej samej godzinie.
- W przypadku nieobecności, zgłoszonej najpóźniej dzień wcześniej, można odrobić zajęcia w inny dzień w czasie trwania karnetu.






Zajęcia prowadzi Dorota Kolończyk:
- Instruktorka wspinaczki sportowej
- Instruktorka wspinaczki terapeutycznej
- Trenerka personalna
- Aktualnie w trakcie studiów psychologicznych

Zajęcia odbywają się we Wrocławskim Ośrodku Wspinaczkowym „ZERWA” przy ul. Szczecińskiej 17D we Wrocławiu i prowadzone są indywidualnie lub w grupach dwuosobowych.


Pani Dorota to profesjonalna instruktorka wspinaczki ,a przy tym wspaniała terapeutka na ściance. Pracując z moja niepełnosprawną córką wykazuje się ogromną cierpliwością, kreatywnością i pasją .Szczerze polecam jako terapeutkę do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi.
Agata N.
Moje dziecko nie komunikuje się werbalnie. Czy może uczęszczać na zajęcia?
Jak najbardziej. Podczas pierwszej konsultacji, zapoznaję się ze sposobem komunikacji dziecka. Rozmawiam z rodzicem o jego zachowaniu na co dzień i sposobach reagowania. To moje zadanie, aby znaleźć z dzieckiem wspólny język i sposób na wzajemną komunikację.
Chcę zapisać 4 letnią córkę na zajęcia. Ma problem z koordynacją i poruszaniem się. Czy zajęcia będą dla niej bezpieczne?
W trakcie zajęć bezpieczeństwo uczestników jest nadrzędnym priorytetem. Młodsze dzieci oraz osoby, mające trudności z koordynacją wspinają się w pełnych, piersiowych uprzężach. Podczas poruszania się na ścianie, cały czas mam możliwość być obok, w bezpośrednim kontakcie z dzieckiem/dorosłym, bez względu na wysokość, na której się znajduje.
Czy mam być z dzieckiem na zajęciach?
Podczas trwania zajęć dzieci pozostają pod opieką instruktora. Rodzic może odebrać je po ich zakończeniu. W przypadku młodszych dzieci, rodzic może towarzyszyć dziecku przez całe zajęcia.
Poruszam się na wózku inwalidzkim, czy mogę spróbować wspinaczki?
Tak. Przy użyciu różnych technik alpinistycznych, mam możliwość wspomagać osobę poruszającą się na wózku we wspinaczce.
Moje dziecko chodzi na zajęcia od jakiegoś czasu i w dalszym ciągu nie wchodzi na samą górę. Czy takie zajęcia mają sens?
Celem zajęć wspinaczki terapeutycznej nie jest wchodzenie na samą górę. Zdobycie szczytu może być jednym z wyzwań, lub trudności do pokonania. Celem zajęć jest rozwijanie sfery fizycznej i psychicznej, pokonywanie barier, rozwój i wiele innych. Ścianka wspinaczkowa, oferuje cały wachlarz możliwości przeprowadzenia zajęć. Często jest to długi proces, w którym postępy mierzymy na wielu płaszczyznach, nie tylko wzwyż 🙂
Ważę ponad 90 kg, czy to za dużo, żeby zacząć się wspinać?
Osoby ważące ponad 90 kg, mogą brać udział w zajęciach. Różnego rodzaju przyrządy wspinaczkowe i techniki alpinistyczne pozwalają na wspinaczkę każdemu bez względu na wagę.